Detská mozgová obrna je závažné postihnutie hybného vývoja podmienené prenatálnym, perinatálnym alebo včasne postnatálnym poškodením mozgu. A keďže liek na jej vyliečenie nie je, rozhodli sme sa v roku 2007 rozbehnúť vlastný projekt – Sedmokráska, prostredníctvom ktorého prinášame možnosť pomoci deťom do 18. rokov. Princíp spočíva v poskytovaní terapeuticko - rehabilitačných programov.
Sme si vedomí toho, že nemôžeme vyhovieť každému žiadateľovi a vzhľadom k tomu, že do Nadácie prichádza veľké množstvo žiadostí a na projekt máme obmedzený rozpočet, uprednostňujeme sociálne slabšie rodiny.
Do projektu sú zaradené nasledovné terapie:
- terapia Lokomat, Armeo a Combofit v Rehabilitačnom centre Harmony v Bratislave
- canisterapia a hipoterapia
Iné terapie Nadácia J&T neuhrádza.
TERAPIA LOKOMAT, ARMEO A COMBOFIT
Lokomat: moderné medicínsko-technické zariadenie, ktoré využíva na chôdzu pohyblivý chodník v spojení s elektronicky riadenými ortézami. Princíp spočíva v tom, že si pacient obuje "robotické" nohy, v počítači sa nastavia parametre chôdze, zapne sa pohyblivý pás a približne hodinová lekcia začína. Prístroj presne dodržiava plán chôdze, s pacientmi robí presne tie isté pohyby, a ten sa ich potom lepšie naučí.
Armeo: funkčná terapia hornej končatiny, ktorá odľahčuje hmotnosť hornej končatiny v 3D priestore pomocou ergonomickej a nastaviteľnej opierky hornej končatiny (antigravitačné pôsobenie) v prostredí virtuálnej reality. Hlavná konštrukcia pozostáva z vonkajšieho skeletu, ruky s integrovaným pružinovým mechanizmom.
Combofit: technické zariadenie na dynamickú koordinačnú terapiu, vychádza z poznatkov motorického učenia opakovaním pohybov, umožňuje cyklické rotačné pohyby horných a dolných končatín s meniacou sa striedavou koordináciou medzi hornými a dolnými končatinami.
CANISTERAPIA A HIPOTERAPIA V SPOLUPRÁCI S OZ HYPPOSKO A PHYSIO CANIS
Zameraním združenia Hypposko v Trnave - Modranke je poskytovať širokej verejnosti možnosť hipoterapie, pedagogického jazdenia, jazdenia pre handicapovaných, psychický relax pomocou koní a animoterapiu. Pre viac informácií kontaktujte občianske združenie na čísle 0918/635 045, https://ozhypposko.webnode.sk/.
Poslaním členov OZ Physio Canis je zlepšenie kvality života telesne, mentálne a zmyslovo postihnutým deťom a dospelým na Slovensku a vzdelávanie detí netradičnou formou aktivít so psom. Spolupráca prebieha predovšetkým pri víkendových rehabilitačných pobytoch so zameraním na cielenú canisterapiu a integrovanú canisterapiu pre rodiny s deťmi, ktoré majú DMO. Pre viac informácií kontaktujte občianske združenie na čísle 0905/504 000, http://www.physiocanis.sk/